środa, 15 maja 2013

Sofy i fotele jako nieodzowny element salonu, czyli wybieramy meble tapicerowane

Dzisiaj zajmiemy się wyborem mebli tapicerowanych do naszych salonów. Jeśli nie ograniczają nas finanse wybierajmy meble na zamówienie, dzięki którym możemy zmierzyć się z wyzwaniami trudnej do zagospodarowania przestrzeni bez konieczności kompromisu. Pokój dzienny to nasze gniazdko i miejsce, które powinno odzwierciedlać nas samych. Niezależnie czy lubimy kolory, minimalizm, nieformalność stylu retro czy nowoczesność stylu glamour, salon jest miejscem relaksu z rodziną i przyjaciółmi. Tu będziemy odpoczywać w długie zimowe wieczory, czytać książki, oglądać telewizję. W każdej z tych sytuacji powinno być nam wygodnie. Pamiętajmy jednak, że kanapa na której pijemy kawę z naszymi gośćmi powinna być sprężysta, nieco twardsza a siedzisko płytsze, natomiast sofa służąca do wylegiwania się może być głębsza, bardziej miękka i niższa.

houzz.com
houzz.com
Na początek musimy wybrać model kanapy. W związku z tym, że obecnie komplety wypoczynkowe są niemodne wybieramy sofę i koniecznie różniący się tkaniną lub stylem, fotel. I tu zaczyna się problem bo stajemy przed wyborem prostego w swojej formie mebla, który posłuży nam przez wiele lat i będzie świetną bazą do eksperymentów z dodatkami, czy tez wyszukaną w swojej stylistyce sofą, która skupi uwagę naszych gości, ale może szybko się znudzić.

houzz.com
houzz.com
houzz.com
houzz.com
houzz.com
Ja wybrałam wersje sofy. Zadbałam jednak, aby dodać jej smaczku i dlatego wykończona została ozdobnymi gwoździami. W ten sposób prosta sofa stała się "wisienką na torcie" w moim salonie. Nie oznacza to jednak, że nie podobają mi się wyszukane formy czy pikowania. Faktem jest, że wyglądają bardziej efektownie,ale wymagają skromniejszych dodatków. Ja jednak lubię otaczać się wyszukanymi drobiazgami, dlatego tez pikowania i kolory zastosowałam na mniejszych meblach i przedmiotach.
Jak już udało Wam się wybrać model, to teraz jeszcze "tylko tkanina". Na rynku jest ogromny wybór przeróżnych materiałów obiciowych. Począwszy od grubo tkanych surówek poprzez welury, żakardy, alcantary a kończąc na skórach. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze sprawdzić wszystkie parametry tkanin w tym ścieralność, wytrzymałość oraz sposób konserwacji. Ważne jest bowiem, aby nasza sofa był a odporna na zabrudzenia, łatwa w konserwacji a jej barwy trwałe. My jesteśmy fankami mezzoli firmy Designers Guild, która jest absolutnym hitem w grupie tkanin łatwo czyszczących się i świetnie sprawdzających się przy dzieciach. Pomyślcie tylko, że możecie mieć bardzo jasne kanapy a jak dziecko wyleje jogurt, to wystarczy mokra szmatka i po bólu.

houzz.com
houzz.com
houzz.com
Pewnie zastanawiacie się jaki wybrać kolor, od razu Wam powiem, że nie ma takiego trendu, który określałby, że teraz to tylko beż, kwiaty czy pasy. Zależy to tylko od tego, co lubimy. Jeżeli podoba nam się materiał w pasy, to zróbmy go. Nie powielajmy jednak tego wzoru na wszystkich meblach. Stosujemy go na jednym elemencie a resztę w podobnym kolorze jakie jest tło na którym jest wzór. Możemy pokusić się o połączenie dwóch wzorów ale to już "wyższa szkoła jazdy", która wymaga dużej wprawy, aby zachować spójność i harmonię w pomieszczeniu. Już niedługo przedstawimy Wam zasady ich łączenia, dzięki którym uzyskacie interesujący efekt wizualny. Ciekawym elementem wnętrza może być również mały puf lub zgrabny fotelik w zdecydowanym kolorze o odmiennej fakturze.

houzz.com
houzz.com
houzz.com
houzz.com
Bardzo dobrze wyglądają jednokolorowe sofy, gdyż możemy je udekorować poduszkami jak biżuterią. W tej chwili na rynku jest ich ogromny wybór w przeróżnych wzorach i kolorach. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zmiany kolorystyki i stylistyki w zależności od pory roku.

houzz.com
houzz.com
houzz.com
houzz.com
Pamiętajcie, by znalazło się tez miejsce na mały stolik, na którym ustawicie lampę. Będzie on nie tylko ozdobą strefy wypoczynku, ale również niezbędnym elementem wspólnie spędzonych wieczorów.

Decyzja należy do Was :) Koniecznie pokażcie nam efekty!!!

4 komentarze: