czwartek, 13 czerwca 2013

Galerie ścienne - historia i dekoracja we wnętrzu

Każda z nas urządzając swoje gniazdko chce stworzyć w nim niepowtarzalny klimat. Dzięki dodatkom i dekoracjom pragnie wprowadzić do wnętrza historię wszystkich jego domowników. Jednym ze sposobów na zbudowanie w naszym M pozytywnej aury i opowieści o jego mieszkańcach są galerie ścienne - te najbardziej osobiste galerie zdjęć!
tumblr.com
houzz.com
houzz.com
houzz.com
tumblr.com
tumblr.com

Fotografie dzieci, sesje rodzinne, szczególne wyprawy, czy czas spędzony z przyjaciółmi - te wszystkie kadry zatrzymują nasze wspomnienia na dłużej i na co dzień przywołują uśmiech nie tylko na naszych twarzach, ale jak ważnych dla nas gości.
Galerię zdjęć, która oprócz świetnej dekoracji ścian stworzy aurę w pomieszczeniu można zrobić wszędzie. Fotografie można umieścić  w salonie na pustej ścianie, nad kanapą czy kominkiem. Równie ciekawie prezentować się będą w przedpokoju, sypialni czy nawet w łazience. Wydawać by się mogło, że przygoda ze "ścienną mozaiką" jest bardzo prosta i wystarczy tylko wybrać zdjęcia, oprawić i powiesić. Temat jednak wymaga głębszego przemyślenia, opracowania własnej koncepcji i dopracowania w każdym szczególe. Przy tym przedsięwzięciu musimy trzymać się kilku zasad:

   1.Wieszane przez nas zdjęcia muszą się ze sobą łączyć i tworzyć spójną kompozycję. Wybierając je kierujmy się dopasowaniem:
 •  kolorystyki - czarno-białe zdjęcia sprawiają wrażenie bardziej eleganckich, natomiast te kolorowe są dobrym sposobem na wprowadzenie do mieszkania wesołej atmosfery. Wybór kolorów uzależnijmy dodatkowo od barw zastosowanych w całym wnętrzu.
 • tematyki- zdjęcia...robimy ich mnóstwo, okazjonalnie i zupełnie spontanicznie, dlatego też zachowajmy harmonię przy ich doborze.

houzz.com
houzz.com
 2. Pamiętajmy, żeby miejsce na naszą galerię było jasne i łatwo dostępne dla oglądającego. Nie wieszajmy zdjęć we wnękach - pozostaną niezauważone, ale jednocześnie nie w nasłonecznionym punkcie domu - zdjęcia wyblakną.
 3. Centralny punk naszej galerii ściennej powinien być na wysokości oczu, czyli ok. 150-160cm od podłoża.
 4. Ramy, ramki - to ważny element naszej kompozycji, dlatego też dopasujmy je stylem do wnętrza. Mogą być proste, w jednej tonacji kolorystycznej , jak również bardziej ozdobne i przyciągające uwagę swoją barwą.
 5.  Układ zdjęć.
To temat bardzo obszerny, uzależniony od możliwości we wnętrzu, wielkości i kształtu naszej ściany, i oczywiście naszej koncepcji. Tak więc Kochane, jeśli lubicie klasyczne rozwiązania zastosujcie symetrię - taki układ sprawia wrażenie nieskazitelnego porządku we wnętrzu i tradycyjnego stylu. Stosując odwrotną zasadę stwórzcie "artystyczny nieład" dodający luzu we wnętrzu. Obie wersje możecie również urozmaicać poprzez stosowanie różnych rozmiarów, stylów i motywów.

houzz.com

houzz.com

tumblr.com
 Zdarza się, że nierówny układ może przyciągać bardziej wzrok, niż ten precyzyjny. Takim przykładem może być chociażby miejsce nad schodami. Kluczem do udanego projektu w tym miejscu jest nie wieszanie ramek w równych odległościach - efekt to nadanie lekkości klatce schodowej i jednocześnie magiczny i przyciągający nasze oczy widok. Zobaczcie same!
  
tumblr.com
tumblr.com
tumblr.com
     Poniżej kilka zasad "w pigułce", które ułatwią wam stworzenie własnej galerii.
                       
tumblr.com
 Przygotowane przez nas galerie zdjęć mogą być wzbogacane o inne elementy. Ciekawym rozwiązaniem jest przeplatanie ramek z fotografiami napisami w ciekawych czcionkach. Pamiętajmy aby oprócz stylizowanych liter zachować spójność słów z tematyką naszych zdjęć.
                               
houzz.com
houzz.com
Czy tylko zdjęcia możemy wieszać razem? Obrazy, grafiki czy rysunki w zespole tworzą równie ciekawą artystyczną kompozycję. Nie bójmy się takich połączeń:)

houzz.com
houzz.com
Jak wspominałyśmy wcześniej galerie zdjęć nie są jedynymi, które tworzą klimat we wnętrzu. Wszelkie bibeloty, dekoracje, które są czymś wyjątkowym dla domowników tworzą niepowtarzalny klimat. Mogą to być pamiątki rodzinne, te przywiezione z wakacji, bądź też drobiazgi bliskie naszym sercom. Wszystkie bez wyjątku, wyeksponowane w przemyślany sposób nadadzą charakter wnętrzu.
Macie pamiątkowe talerzyki po dziadkach? A może kilkudziesięcioletni talerz zdobyty na pchlim targu? Nie chowajcie ich do kredensów czy szafek! Dobierając do tych najważniejszych kilka innych dekoracyjnych, różnej wielkości i kształtu, stwórzcie na ścianie w kuchni czy jadalni niepowtarzalną galerię porcelany. Efekt oszałamiający!
                                                                          
houzz.com
Kolejnym sposobem na nietuzinkowe zagospodarowanie powierzchni ściennych są wszelkiego rodzaju lusterka, ramki, ramy, stare oprawy po fotografiach czy ilustracjach. Wymieszane stylami, kształtem i kolorami ożywiają jednobarwną ścianę. Dzięki swojej różnorodności tworzą ciekawą kompozycję i przyciągają wzrok niejednego gościa. Wszystkie z wymienionych elementów dekoracyjnych zarówno w pojedynkę czy połączeniu nadadzą wnętrzu magii.

houzz.com
tumblr.com
   
houzz.com
To nie wszystkie galerie ścienne! Pomysłów na prawdę jest ogrom!
Zobaczcie, jak oryginalnie można przyozdobić pokój małej księżniczki. Zamiast chować najpiękniejsze kreacje naszej modnisi w szafie wyeksponujmy kolekcję sukienek na ścianie. Zawieszając je na ozdobnych, materiałowych wieszaczkach stworzymy "dziecięce atelier":)
                                                
houzz.com
Mamy też coś dla miłośników figurek ze zwierzętami:) Zachowując symetrię powieście swoje "trofea" nad konsolą w przedpokoju czy w swoim gabinecie. Na pewno każdy gość zatrzyma się przy niej na dłużej, a Twoja ściana nabierze charakteru i wyjawi wszystkim Twoje hobby.
           
houzz.com

houzz.com
 
Jeśli macie inne pomysły na galerie ścienne we wnętrzach podzielcie się z nami:)

    

5 komentarzy:

 1. Pięknę te galerie najbardziej przypadła mi do gustu ta pierwsza. Zapraszam na Candy do mnie dzisiaj

  OdpowiedzUsuń
 2. Galeria nad żółtym kominkiem rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, właśnie planuje zakup kilku ramek i powieszenia ich w sypialni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszymy, że podoba Wam się wpis:)

  OdpowiedzUsuń