poniedziałek, 3 czerwca 2013

Wszystkie jednakowe, czy każde inne? Z tkaniny czy drewniane? Jak wybrać odpowiednie krzesła do jadalni?

Witajcie po długim weekendzie ;) Dziś chciałybyśmy podzielić się z Wami kolejnymi pomysłami z cyklu porad dotyczących mebli tapicerowanych. Był już "SALON", teraz czas na "JADALNIE" i dobór odpowiednich krzeseł :) Co, Wy na to?
Jadalnia jest jednym z najważniejszych miejsc w naszym domu. To tu spotyka się cała rodzina na wspólnych posiłkach. Wprawdzie, to nie lada sztuka, zebrać wszystkich w tygodniu przy jednym stole o tej samej porze, ale ja staram się robić to, jak najczęściej. Przynajmniej szybkie śniadania i  dłuższe kolacje a w weekendy spokojne obiady. Zgadzam się z teorią, że wspólne spożywanie posiłków scala rodzinę. Coś w tym jest... Myślę, że warto zadbać o to, aby nasze dzieci, właśnie taki obrazek zapamiętały z domu. Dodatkowo, jest to miejsce celebrowania najważniejszych świąt w roku no i spotkań z przyjaciółmi na wspólnych obiadach, czy kolacjach. Finalnie okazuje się, że przy stole spędzamy bardzo dużo czasu. Przydałoby się zatem, aby było nam wygodnie i komfortowo i to nie tylko przez 15 minut. No i dochodzimy do sedna, czyli wyboru odpowiedniego krzesła. Nie może być ani zbyt wysokie  ani zbyt niskie. Oparcie powinno być na takiej wysokości, abyśmy swobodnie mogli oprzeć plecy a siedzisko w żadnym wypadku nie może się zapadać ani być za twarde. Pamiętajmy jednak, że oprócz komfortu siedzenia, które jest bezspornie ważnym elementem, niezwykle istotne jest, aby wybrane krzesła spełniały nasze oczekiwania estetyczne , krótko mówiąc muszą pięknie się prezentować.

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się nasza jadalnia, czy jest połączona z kuchnią, czy jest częścią salonu lub też odrębnym pomieszczeniem. Miejsce ustawienia stołu w dużym stopniu  warunkuje nasze możliwości aranżacyjne i określa styl miejsc do siedzenia oraz materiał, z którego są wykonane.
Otóż w przypadku, gdy nasza jadalnia znajduje się w kuchni, nasze krzesła powinny być prostsze i lżejsze w swojej formie. Tutaj ważną rolę odgrywa materiał, z którego są wykonane.  Świetnie w tym miejscu sprawdzają się krzesła  z tworzywa uważane za ikony designu,  zawsze modna wiklina oraz oczywiście drewniane i minimalistyczne formy mebli tapicerowanych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest zrobienie ławeczki po jednej stronie stołu. Moim zdaniem jest to świetny pomysł z punktu widzenia funkcjonalności i zaoszczędzenia miejsca. Dodatkowo wygląda to nietuzinkowo i ponadprzeciętnie.

houzz.com
Stylizacja tego kącika jest zdecydowanie w grupie moich faworytów. Połączenie klasycznych pasów oraz wzoru tworzonego ze zwykłych, białych talerzy na ścianie (dodatkowo świetna aranżacja ściany), które wyglądają jak wielkie kropy, jest absolutnie genialne. Zwieńczeniem całej aranżacji dizajnerskie krzesła. Dla mnie bomba!!!!!

houzz.com
W tej stylizacji zachwycił mnie odważny, kolorowy stół. Mimo, że sama nie byłabym na tyle odważna, uważam, że wygląda świetnie. Tutaj również zastosowano ławeczkę, całość wygląda słodko. Na uwagę zasługuje konsekwencja w dobranej kolorystyce. No i oczywiście plus za lampę, która  świetnie przełamuje charakter country kącika.

houzz.com
Przepiękna ławeczka-narożnik w pastelowym kolorze, do tego bardzo ciekawe drewniane krzesła z dyskretną tapicerką w kratkę na siedziskach. Na oknach moje ulubione rolety rzymskie w pasy, których kolorystyka scala całą jadalnianą przestrzeń.
W przypadku jadalni, które są w salonie, jest większe pole do popisu w wyborze mebli. Ja, szczerze mówiąc, jestem fanką różnicowania krzeseł. Uważam, że uzyskujemy świetny efekt, gdy krzesła szczytowe są inne w swojej formie lub też wzbogacone są o podłokietniki.

houzz.com
Przepiękne stonowane wnętrze, w którym królują krzesła o owalnym klasycznym kształcie oraz na szczytach różniące się formą fotele o wyszukanej stylistyce. Całość utrzymana w klasycznym beżu świetnie komponującym się meblami i podłodze w kolorze ciemnego brązu. Mimo zachowawczej kolorystyki,  jakże niezwykle elegancko i ponadczasowo.

houzz.com
Powyższa aranżacja przedstawia bardzo interesujący wzór siermiężnego stołu na metalowych nogach oraz idealnie do niego pasujących, drewnianych krzeseł uzupełnionych na szczytach dwoma, tapicerowanymi o bardzo prostej formie a jednak różniącymi się od pozostałych.  Moim zdaniem, wygląda to świetnie , gdyż mimo to wszystko utrzymane jest w tej samej prostej, raczej minimalistycznej, jednocześnie niezwykle efektownej stylistyce. Nie wiem tylko, na ile te drewniane krzesła są wygodne.

houzz.com
Piękne, jasne wnętrze z przepięknym, ogromnym  lustrem na ścianie, które zawsze świetnie wygląda. Duży, szklany stół o nietypowym rozmiarze (prostokąt o niewiele różniących się długością bokach) daje duże pole do popisu, ze względu na lekkość, którą daje. Zastosowane zostały dwa rodzaje krzeseł. Jedne bardzo proste, minimalistyczne, drugie o bardzo ciekawej formie wykończone ozdobnymi gwoździami. Ogólnie połączenie świetne, gdyż mimo dwóch form krzeseł z absolutnie różnych tkanin nie mamy efektu przytłoczenia, ja wolałabym jednak, aby nogi wszystkich krzeseł były w jednym kolorze (najlepiej brązie), ale oczywiście to jest mój, subiektywny punkt widzenia i nie musicie się z nim zgadzać.

Kolejnym rozwiązaniem, które warto rozważyć przy zakupie krzeseł, to kwestia łączenia tkanin w jednym krześle. Moim, skromnym zdaniem wygląda to rewelacyjnie i niebanalnie. Kupując krzesła na zamówienie mamy pewność, że zostaną wykonane ze szczególną precyzją, ale przede wszystkim z troską o indywidualny charakter. Wykonanie ich w dwóch tkaninach, spowoduje, że będą wyglądały niezwykle efektownie.
Ponadto jest jeszcze praktyczny aspekt takiego rozwiązania. Otóż na siedziskach możemy stosować tkaninę, z której łatwo spieramy wszelkiego rodzaju plamy a na tyły możemy użyć materiału, który nam się podobał, ale ze względu na fakturę lub sposób czyszczenia odrzuciłyśmy na starcie. My zawsze staramy się namawiać nasze klientki na takie eksperymenty i muszę przyznać, że coraz częściej nam się to udaje a efekty są oszałamiające. Z resztą zobaczcie jak takie połączenia tkanin mogą sprawić, że krzesła będą  biżuterią naszej jadalni.

houzz.com
Tutaj zachwycił mnie kształt stołu w towarzystwie świetnego połączenia -tkaniny na tyłach krzeseł z wzorem na tapecie. Mimo, iż wszystko utrzymane jest beżach, to wprowadzone dyskretne wzory sprawiają, że wnętrze, nie jest nudne a całość wygląda bardzo elegancko. 

houzz.com
Zastosowana wzorzysta tkanina wprowadza sporo ożywienia do wnętrza nie powodując efektu przytłoczenia.

houzz.com
W tej aranżacji do krzeseł wykorzystano tą samą tkaniną, z której wykonano rolety rzymskie. Efekt poprawny, ale czy nie byłoby ciekawiej, gdybyśmy połączyły dwa spójne aczkolwiek inne wzory? (patrz post o wzorach) Odpowiedz pozostawiam Wam, znowu wszystko zależy od tego co się komu bardziej podoba.

Na koniec, warto pomyśleć o efektownych wykończeniach krzeseł, które nawet bardzo prostym formom dodają sznytu. Do takich elementów zaliczam na pierwszym miejscu moje ukochane ozdobne gwoździe, kedry, kołatki i uchwyty, które bezapelacyjnie dodadzą Waszym krzesłom smaczku.

houzz.com
Piękne klasyczne ludwikowskie kształty krzeseł nabrały nowoczesnego wyrazu, dzięki dodaniu gwoździ. Piękna aranżacja!!! Mnie dodatkowo zachwyciła tapeta!!!

houzz.com
W tej aranżacji na pierwszy plan wysunęły się krzesła wzór Eichholtz, który przynajmniej u nas w Sweet Living  nie schodzi z listy przebojów. Na zamówienie wykonujemy je,  w nieco zmienionej formie.

Oczywiście, jak w każdym temacie, gustów i preferencji jest dużo. Nie wszyscy muszą kochać tapicerowane krzesła, tak jak my. Na rynku jest mnóstwo pięknych mebli drewnianych i z tworzywa, które pięknie wyglądają.  Tak naprawdę, najważniejsze jest to, żebyśmy dobrze się czuli w naszym wnętrzu i niech to będzie, przewodnią myślą, przy jego aranżacji. 

A oto nasze ulubione wzory krzeseł :)



7 komentarzy:

  1. Dziękuję za odwiedziny na moim blogu:) Bardzo się cieszę, że podoba się Wam kredens. Tato robi meble głównie dla mojej Mamy i dla mnie.Ale jak mu pokazałam ilu osobom się podoba i jak przemiłe komentarze otrzymał to zaczyna się zastanawiać czy nie powinien zająć się tym na poważnie dla szerszej publiczności:) Fajnie, że do mnie trafiłyście bo dzięki temu ja mogę rozgościć się u Was, bardzo inspirujący blog!Pozdrawiam Ala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za ciepłe słowa, które zawsze są miłe a szczególnie cenne na początku blogowej drogi. Myślę, że koniecznie musisz namówić Tatę na wykonywanie mebli na większa skalę. Szkoda taki talent chować w domu:) Pozdrawiamy i jeszcze raz dziękujemy:)

      Usuń
  2. Te krzesła z pierwszego zdjęcia wcale nie są designerskie - to model TOBIAS z Ikei. Sama się ostatnio nad takim (sztuk 1) zastanawiałam :) pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  3. Droga Anicjo, oczywiście wiemy, że krzesło jest z IKEI, natomiast pisząc dizajnerskie, miałyśmy na myśli jego wygląd, gdyż design, to wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie. Cieszę jednak, że wyjaśniłam Twoje wątpliwości:)

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie w domu krzesła przede wszystkim muszą być łatwe do czyszczenia, mam dwójkę dzieciaczków, więc ciężko by było inaczej.

    OdpowiedzUsuń